Ornitoloji Araştırma Merkezi

Kuş Gribi Araştırma

Anasayfa » Faaliyetler » Kuş Gribi Araştırma

Yabani Kuşlarda Kuş Gribi Araştırma Projeleri

2006 Yılı Kuş Gribi Çalışmaları:

FAO adına Wetlands International ve CIRAD tarafından koordine edilen ve Kuş Araştırmaları Derneği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü (TKB/KKGM), FAO Türkiye Temsilciliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi ve Doğa Derneği ortaklığında “Türkiye’de tavuk vebası virüsünün taşınması ve yayılmasında yabani kuşların rolünün araştırılması” pilot projesi hayata geçirilmiştir.

Projenin ana hedefi Türkiye’de tavuk vebası virüsünün taşınması ve yayılmasında yabani kuşların rolünün belirlenmesi amacıyla yabani kuşların kloak ve boğazlarından swab örneği alınmasıdır.

Çalışmalar Kızılırmak Deltası, Yumurtalık Lagünleri ve Nallıhan Kuş Cennetinde gerçekleştirilmiştir. Merkezimiz tarafından 2006 yılı 19 Kasım – 01 Aralık tarihlerinde Kızılırmak Deltası’nda gerçekleştirilen çalışmalarda 18 türe ait 173 kuştan örnekler alınmış ve kuşlar halkalanmıştır. Sonuçta kuş gribi pozitif çıkan örnek olmamıştır.

2008 yılı Kuş Gribi Çalışmaları:

FAO tarafından organize edilen ve Ornitoloji Araştırma Merkezi ve Kuş Araştırmaları Derneği tarafından 2008 yılı 19 Şubat – 12 Mart tarihleri arasında yürütülen projede örnekleme çalışmaları Kızılırmak Deltası’nda gerçekleştirilmiştir.

Kızılırmak Deltası’nda gerçekleştirilen örnekleme çalışmalarında 16 türden 177 kuştan örnek alınmış ve kuşlar halkalanmıştır.

2009 – 2010 yılı Kuş Gribi Çalışmaları:

Wetlands International tarafından koordine edilen ve 14 ülkede yürütülen Yaban Hayvanlarından Kuş Gribi Örnekleme Çalışmaları projesinin Türkiye ayağını Ornitoloji Araştırma Merkezi gerçekleştirmiştir.

2009 yılında 5 Kasım -01 Aralık tarihleri arasında Kızılırmak Deltası’nda gerçekleştirilen çalışmada 21 türden 252 kuş halkalanıp örnek alınmıştır.

2010 yılında 15 Ocak – 21 Şubat tarihleri arasında Kızılırmak Deltası’nda gerçekleştirilen çalışmalarda 35 türden 303 kuş halkalanmış ve örnek alınmıştır. FAO ve USGS ortaklığının da olduğu bu projede 20 ördeğe uydu vericisi takılarak göç rotaları tespit edilebilmiştir. 1 Yeşilbaş, 1 Elmabaş, 2 Kılkuyruk, 2 Fiyu, 2 Kaşıkgaga ve 12 Çamurcun uydu vericisi takılarak izlenen kuşlardır.

tr_TRTurkish